Inflacja szaleje w Europie – dlaczego Polacy kupują złoto, a Niemcy, Szwedzi i Czesi samochody?

Share
Pandemia, wzrost cen oraz trudna sytuacja gospodarcza na nowo określają zachowania konsumentów. Restauracje, zagraniczne wyjazdy i ogólnie pojęta rozrywka tracą na znaczeniu — na tych wydatkach chce oszczędzać połowa Polaków. Tyle samo z nich chce odkładać pieniądze. Na przeszkodzie stoją jednak zbyt niskie dochody, rosnące koszty życia codziennego i wysokie raty kredytów.
W walce z inflacją Polacy stawiają głównie na złoto i nieruchomości krajowe (po pandemii dużą popularnością cieszą się działki i małe domy w odległości do 100km od dużych miast). Niemcy kupują wysokiej klasy samochody i nieruchomości w ciepłych krajach. Czesi i Francuzi eksperymentują z inwestycjami w waluty, kyptowaluty i, podobnie jak Niemcy, kupują dobre samochody.
– Kto ma rację? W co warto inwestować w ciągu najbliższych miesięcy, by zachować wartość swoich pieniędzy? – takie pytanie zadaliśmy Jackowi Fiołkowi, właścicielowi międzynarodowej firmy CARforFRIEND obsługującej swoich klientów w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Rumunii, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii, Francji.
– Obsługując setki samochodowych transakcji rocznie mamy obraz sytuacji w środkowej i zachodniej Europie. Gdy wybuchła wojna, rynek sprzedaży samochodów w Europie zamarł na 2 miesiące, natomiast od maja obserwujemy stały wzrost sprzedaży samochodów używanych.
– Jak pan myśli, z czego wynika wzrost sprzedaży samochodów używanych, czyli towaru, który oferujecie swoim klientom?
– W maju i czerwcu dużą popularnością cieszyły się małe samochody średniej klasy, od lipca natomiast Niemcy, Szwedzi, Francuzi i Czesi kupują samochody klasy premium w naprawdę dużych ilościach. Z czego to wynika? Zapewne z niższej dostępności nowych samochodów oraz z próby ratowania swoich oszczędności poprzez inwestycję w samochód.
– A Polacy?
– O Polsce powiedziałbym tak, że o ile w marcu i kwietniu sprzedaż zamarła jak wszędzie, to od maja zakupy wracały spokojnie do rytmy sprzed roku. Niestety w wakacje rynek sprzedaży samochodów i nowych i używanych w Polsce załamał się całkowicie! Obecnie Polacy dużo stracili na kursie waluty w jakiej nabywa się auta. Import aut dobrych spadł, a sprowadza się dużo śmiecia samochodowego, czyli aut powyżej 12 lat – te auta nigdy nie utrzymają swojej wartości. Warto zatem pomyśleć o nowszych modelach, które można po paru latach nadal korzystnie odsprzedać!
– Jak zmieniły się ceny samochodów w ciągu ostatnich 6 miesięcy?
– Samochody podrożały  o ponad 17% średnio rok do roku w miesiącach sierpień, wrzesień (źródło: raporty mobile.de). Niemniej my – CARforFRIEND nadal potrafimy sprawić, by auto wysokiej klasy sprowadzone z innego kraju miało szansę być nawet tańsze, niż podobny model na lokalnym rynku wartościowych samochodów.
– Panie Jacku, czy pana zdaniem inwestycja w zakup samochodu ma szansę ochronić wartość zainwestowanych pieniędzy?
– Zdecydowanie tak. Samochody klasy Mercedes, BMW, Audi, Jaguar, modele sportowe, modele hybrydowe, które mają max 5 lat (ale nie więcej) a są w dobrym stanie, serwisowane, sprawdzone przez nas pod względem legalności i sprawności technicznej to strata około 3-5% wartości każdego roku, a nie ponad 15% w ciągu roku, jak ma to miejsce dziś, gdy trzymamy pieniądze na koncie bankowym czy w przysłowiowej skarpetce. Sami jako firma odsprzedajemy nasze leasingowe auta kupione dwa lata temu w niemal identycznych cenach, jak były kupowane, a przecież mają po 100.000 km i więcej na licznikach.
– Dziękuję za rozmowę. To bardzo ciekawe móc zobaczyć sytuację Europy oczami osoby, która ma realny, codzienny kontakt z osobami z różnych krajów, które decydują jakie kwoty własnych pieniędzy wydać w dzisiejszych czasach na samochód.
Naszym rozmówcą był Jacek Fiołek, który jak sam o sobie mówi, jest dowódcą grupy fachowców z odpowiednią szeroką wiedzą i doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. „Od lat zauważamy niepotrzebne wzrosty cen nowych aut spowodowane drogim wyposażeniem i nowinkami technicznymi. Kupujący, często skuszeni reklamą, przepłacają i nabywają bardzo drogie samochody, niewarte swojej ceny.”
Z czasem rynek weryfikuje, które auta i rozwiązania są naprawdę dobre i warte polecenia. Służymy więc naszym klientom rzetelną poradą i wspieramy w wyborze dobrego i wygodnego samochodu, w który warto zainwestować – z najlepszym silnikiem oraz funkcjonalnym wyposażeniem. Pomagamy w doborze modelu dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz wymagań klientów.